Ana Sayfa İnternet 1GB Kaç MB?

1GB Kaç MB?

855
0

Bugün sizlere 1GB Kaç MB konusu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İnternet hızındaki artış ile birlikte ADSL hayatımıza girmeye başlamıştır. Bu süreçte, Megabit ve Megabyte terimleri sıkça önümüze gelir oldu. Mbps ise bu terimler ile karıştırılan ve sadece internet servis sağlayacısı tarafından sunulan paketlerdeki hızı belirten bir değerdir.

Bir diğer konu ise depolama imkanı sağlayan yerleşik belleklerdir. Dijital fotoğraf makinelerinde, telefonlarda, tabletlerde ve daha birçok teknolojik eşyada karşımıza çıkan bu özellik, teknoloji alışverişlerinde en önemli etmen olmaya başlamıştır. Oldukça fazla karıştırılan Megabyte ve Megabit yazılışları ile birbirinden ayrıştırılması kolay terimlerdir. Örneğin; 1 Megabyte (MB) = 8 Megabit (Mb)’dir.

1GB Kaç MB?

Terimleri daha ayrıntılı öğrenebilmek için öncelikle bit ve byte’ın anlamını bilmek gerekir. Bilgisayardaki en küçük veri birimine bit denirken, 1 byte ise 8 bit değerinde görülmekte. Veri boyutu olarak ise bir harfe denk gelmektedir.

1GB Kaç MB örneklerle inceleyebiliriz.

1024 byte = 1 Kilobyte (KB)

1024 Kilobyte (KB) = 1 Megabyte (MB)

1024 Megabyte (MB) = 1 Gigabyte (GB)

1 Megabyte (MB) = 8 Megabit (Mb)

Her iki birim de veri boyutu olarak kullanılmasına rağmen, dosyaların boyutu ifade edebilmek için Kilobyte (KB), Megabyte (MB) ve Gigabyte (GB) sıklıkla kullanılmaktadır. Bu birimler içerisinde gözükmeyen Megabit (Mb) ise genellikle hız ölçümlerinde karışımıza çıkar. İnternet hızında gördüğümüz Megabit (Mb) terimi, internet sağlayacıları tarafından saniyedeki indirme hızını belirtme amaçlı kullanır.

1GB İnternet

İnternet paketlerinde paket kotası yada sınırsız anlamında kullanılan Adil Kullanım Kotası gibi sınırlandırmalar yeni düzenlemeler ile hayatımızda yer edinmiştir. Kotaların aşılması durumunda ek ücret ya da hızın düşürülmesi gibi uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kotalar, genellikle Gigabyte (GB) birimi üzerinden ifade edilir. Eğer internet paketiniz üzerinde kota belirtiliyor ise belirtilen GB kadar indirme ve kullanım yapabilirsiniz.

İnternet paketi veya evde internet kullananların ise 1GB kaç MB öğrenmesi gerekir. Bilgisayar üzerinden online oyun oynayanların da bu terimlere dikkat etmesi gerekmektedir. Oyun esnasında yaklaşık olarak kaç Megabyte harcadığınızı görebilir, kaç saat oynadığınızı hesap ederek kota aşımını engelleyebilirsiniz. Oyun oynanması dışında sizin veya başka kullanıcılar tarafından yapılacak harcamaların göz önünde bulundurularak yüksek kotalı veya yüksek hızlı paketler tercih edilmelidir. Bu konulara dikkat edilmesi durumunda daha güvenli ve daha yüksek performansla GB kullanımları sağlanır.

1GB Kaç KB Hesaplama

Bilgisayarlarda sıkça kullanılan bu terimlerin birbirine karışması halinde yanlış kullanıma yönlendirme ihtimali olduğundan, terimlerin daha ayrıntılı öğrenilmesi gerekmektedir. 1GB kaç MB, kaç KB eder öğrenmek için kullanılan en bilinen terimler ise şu şekildedir:

  • Bit: En küçük veri birimi olarak bilinir. Birer adet 0 ve 1 için kullanılmaktadır.
  • Bayt: Bir karakteri gösterebilmek için kullanılan 8 bitlik gruplara verilen addır. Disk ve bellek kapasitelerinde kullanılan bu veri birimi, çoğunlukla bayt ve bu birimin katları şeklindedir.
  • Kilobayt: 1 Kilobayt (KB) tam olarak 1024 bayt’a denk gelmektedir. İlk kişisel bilgisayar bellekleri, bu veri birimi üzerinden verilmektedir.
  • Megabyte: 1 Megabyte (MB) 1,048,576 bayta denk gelir.
  • Gigabyte: 1 Gigabayt (GB) yaklaşık 1 milyara denk gelirken, tam olarak  1,073,741,824 bayttır. Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarların disk ve bellekleri bu veri birimi üzerinden kullanılır.
  • Terabayt: Bir Terabyte (TB) yaklaşık 1 trilyona denk gelirken, tam olarak ise 1,009,511,627,776 bayta denk gelmektedir.

Örneklendirmek gerekirse;

1 GB, 1024 MB ettiğine göre;

5 GB = 5 X 1024 =5120 MB eder.

Aynı şekilde 1024 KB, 1 MB ettiğine göre;

65536 KB = 65536 / 1024 = 64 MB .’’ Şeklinde örneklendirebiliriz.

Önceki İçerikSamsung S10, S10 Plus, S10e Format Atma
Sonraki İçerikAkıllı Çocuk Saatleri Tavsiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz