Ana Sayfa inceleme Klavyede Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

503
0
klavyede-dolar-isareti-nasil-yapilir

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan ve tanınan para birimidir. Günümüzde birçok insan dolar simgesi işaretini klavyede yapamamaktadır. Klavyede dolar işareti “$”nerededir? Klavyede dolar işareti nasıl yapılır? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Dolar işareti; Amerika Birleşik Devletleri diğer adı USA’nın para biriminin simgesine verilen addır. Amerikan para birimi olan dünyada pek çok yerde geçerli olan para birimidir. Günümüzün en güçlü para birimi olarak değerlendirilen dolar, finans piyasalarının da vazgeçilmezidir. İlk olarak 1500’lü yıllarda ortaya çıkan ve kökenleri ise bugün Çek Cumhuriyetine kadar giden bir imparatorluğa uzanmaktadır. Doların simgesi “$” ifade edilmektedir.

Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Dolar ($) işareti klavyede nasıl yapılır? Öncelikle işaretin yapılabilmesi için ALT, SHIFT yada ALT GR tuşlarına basılmalıdır. Klavyeden dolar işaretini “Alt Gr+4” tuşları ile yapabilirsiniz. Ayrıca klavyede ALT+36 kısa yolu kullanarak ta yapabilirsiniz. Bu işlem sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için geçerlidir. Diğer bilgisayarda kullanılamayabilir.

Dolar İşareti “$ “kopyala yapıştır yani ctrl+c kopyala ctrl+v yapıştır yaparak; Excell, Twitter, Facebook gibi dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Mac bilgisayarlarda dolar işareti nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız   alt option ve 4 tuşlarına aynı anda basılı tutarak $“ işaretini elde edebilirsiniz.

Dolar İşareti Kopyala: $

Standart klavyelerde ortalama 100 civarında tuş bulunmaktadır. Tuşlar tek bir harf, rakam ve sembol içermemektedir. Günümüzde sembol oldukça fazla olduğu için sembollerin hepsi klavye üzerinde tek başına yer almamaktadır.

Günümüz bilgisayar yapımcıları ise bu sorunu basit bir hamle ile atlatmayı tercih etmişler. Sembol çeşitlerini klavyede 3 ya da 4 adedini aynı tuşa bağlamışlardır. Bu sembolleri kullanmak isteyen kullanıcılar ise herhangi tuş üzerinde yer alan sembollerden hangisini kullanmak istiyorsa farklı tuş kombinasyonu yapması gerekmektedir.

Kullanmak istediğiniz sembollerin çoğu klavyenizin üst kısmında yer alan rakamların üzerinde bulunmaktadır. Sembollerin hepsi rakamların üzerinde değil bazı semboller ise diğer tuşların üzerinde bulunmaktadır. örneğin: EURO sembolü “E” tuşunun üzerinde bulunmaktadır. Bazı sembolleri kullanmak için farklı kombinasyon gerekli. Bazıları Alt Gr tuşu+ ilgili sembolün tuşu ya da Shift +ilgili sembolün tuşu ya da Fn + ilgili tuşun sembolü şeklinde olabiliyor.

Önceki İçerikInstagram Şifre Değiştirme ve Yenileme Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikCS GO Kan Silme Kodu Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz