Ana Sayfa Bilgisayar Mac Adresi Nedir?

Mac Adresi Nedir?

Media Access control adress kısaltması olarak bilinen Mac adresi, herhangi bir cihazın ağ ara birim denetleyicisine bağlanan adres tanımlamasıdır. Mac adresi öğrenme, Mac adresi sorgulama, Mac adresi değiştirme konularına yanıt vereceğiz ve hatalı bilgileri de ortadan kaldırmaya çalışacağız.

Ip adresi ile çok fazla karıştırılıyor ancak birbirinden farklı iki terim olduklarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ve az sonra bunu sizler de daha iyi anlamış olacaksınız. ‘Mac adresi’, ağ kartının sahip olduğu bu adres, ağ ara yüzü olarak da biliniyor ve bu şekilde bir tanımlama yapmak da mümkündür.

Sistemde var olan ve hali hazırda aktif bir şekilde hizmet veren her ağın kendine ait bir mac adresi olduğunu da belirtmek isteriz. Peki ne işe yarar? Gelin hep birlikte bu soruya da yanıt arayalım.

Mac Adresi Ne işe Yarar?

Var olan sistemi özel bir ağda tanımlamak için kullanılır ve bir nevi kimlik çalışması diyebiliriz. Ip adresiniz ile herhangi bir bağlantısı yoktur ve tamamen farklıdır. Modeminiz üzerinden bilgi alış verişi yaptığınız takdirde mac adresi devreye giriyor ve cihazlarınız mac adresi ile birlikte tanımlanıyor.

Mac adresinizin gerçek bilgisi modemde saklanır ve korunur. Cihazınıza ait olan mac adresi ise modemin, ilgili cihazı tanımasında devreye giriyor ve bu bağlamda büyük fayda sağlıyor diyebiliriz.

Mac Adresi Değiştirilebilir mi?

Bazı kaynaklar bunun mümkün olmadığını ifade ediyor ancak hatalı bilgi sunduklarını belirtmek isteriz. Mac adresi tabii ki değiştirilebilir ancak bir hayli zordur. Yeni bir ağ bağdaştırıcısı satın aldığınız takdirde mac adresini değiştirebiliyorsunuz.

Bilgisayarlar için durum böyle iken cep telefonları için aynı durumdan söz etmek mümkün değildir. Buradaki asıl konu ise mac adresini değiştirmenin sizlere herhangi bir fayda sağlamayacağı olacaktır. Bu değişiklik cihazlarınıza ya da internet bağlantınıza herhangi bir katkıda bulunmuyor ve değişiklik yapmak isteme de gereksiz bir tercih olacaktır.

Amacımız, verilen hatalı bilgileri ört bas etmek ve mac adresinin değiştirtilebilir olduğunu (Bilgisayarlarda) ifade etmektir. Dilerseniz bu konudaki makalelere de göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler

Instagram Mail Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

En popüler sosyal medya Platformu olan Instagram’da e-posta adresinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Şifrenizi unutmuş olabilir ya da saldırıya uğramış olabilirsiniz. Bu işlemi kolay bir...

Whatsapp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Ücretsiz sohbet uygulamaları arasında en çok tercih edilen isimlerden biri olan Whatsapp, son dönem güncellemeleri ile birlikte daha kullanışlı bir görüntü sergiliyor. Whatsapp’ta engellendiğimi...

Instagram Grup Kurma Nasıl Yapılır?

Sosyal medyanın en popüler uygulaması Instagram'da grup kurma işlemini, direct mesaj bölümünden belirlediğiniz kişileri seçerek sağlayabilirsiniz. Kullanıcıları fotoğraf paylaşımları ile birlikte mesajlaşma özelliğini de...

Snapchat Streak Nedir?

Bir başka snapchat kullanıcısı ile birlikte birbirinize 3 gün boyunca snap göndermeniz ve bunu 24 saatlik süre içerisinde yapmanız durumunda snapchat streak nedir? Sorusuna...

Instagram Hesaptan Çıkış Nasıl Yapılır?

Sosyal medya denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Instagram, milyonlarca kullanıcı ile birlikte var olan popülaritesini her geçen gün biraz daha arttırıyor. Instagram...