Ana Sayfa İnternet Spam Nedir? Spam Ne Demek?

Spam Nedir? Spam Ne Demek?

92
0
spam-nedir-spam-ne-demek

Teknolojinin gelişmesi ile Spam kelimesi en çok karşılaştığımız kelimelerden biri oldu. En yaygın spam türleri ilan ve reklamdır. Peki, spam nedir? Spam ne demek? Spam avcılığı, Spam mail ne demek? Gmail spam kutusu nerede? Spam’den nasıl  kurtulabiliriz? Konularına yazımızda yer vereceğiz.

Spam Ne Demek?

Kişisel verilerinizin ve bilgisayarınızın güvenliği açısından spam nedir? sorusunun cevabını bilmek gerekli. E-mail kullanıcısının sık karşılaştığı spam sizin isteğiniz olmadan size gönderilen reklam içerikli maillerdir. Spam ya da yığın mesajlar e-mail gibi elektronik ortamda çok sayıda kişiye gönderilen gereksiz içeriklere sahip olan mesajlardır.  Genellikle ticari firmalar tarafından gönderilen bu mesajlar,mail kutumuzu gereksiz dolup taşmasına sebep olmaktadır. Spam Türkçe ismi ile yığın mesajlar anlamına gelmektedir. Sosyal medya, e-posta ve SMS üzerinden kişinin izni olmadan gönderilen genellikle reklam içeren mesajlardır.

spam-nedir-spam-ne-demek

Spam mesajları cep telefonlarımıza da gönderilmekte. Cep telefonu mesajları ücretli olduğu için en ucuz spam gönderme e-mail olarak öne çıkmaktadır. Bu mesajların gönderilmesinin sebebi ise maddi çıkar kaynaklı. Telefona gelen durmak bilmeyen bildirim mesajları mail alanını gereksiz doldurmakta. Sürekli gelen spam mailleri ise oldukça rahatsız edici bir durum. 2015 Mayıs tarihinden itibaren ülkemizde spam mesaj göndermenin yasal yaptırımı bulunmaktadır.

Spam Avcılığı

Birçok kişinin önemli ticari gelir kaynağı olan ve bu durumdan rant sağlayanlar rızası olmayan kişilerden çeşitli bot ve yazılımlar aracılığı ile iletişim bilgilerini toplayarak müşterilerine reklamlarını milyonlarca kişiye göndereceklerini söyleyerek ikna etmektedir. Bir foruma üyelik işleminizi gerçekleştirirken mail adresinizin başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız kutucuğu işaretlemeniz oldukça önemli. Aksi takdirde mail adresiniz ve kişisel iletişim bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Spam Mail Nedir?

Hepimiz neredeyse eğitim,iş ve diğer günlük işlerimiz için e-posta kullanıyoruz. E-posta sistemi hayatımızı kolaylaştıran pratik bir yöntem. Kullanıcı sayısının fazla olması da kendi çıkarları için kullanacak kötü niyetli insanların sayısını da artırmaktadır. Spam mail içinde virüs ya da reklam bulunduran maddi çıkar için oluşturulmuş maillerdir. Bu sebeple her maili güvenip açmak doğru bir davranış değildir. Spam mailleri açmadan önce spam olarak işaretle seçeneğini tıklayıp spam klasörü kısmına yollayın.

Gmail Spam Kutusu Nerede?

Gmail spam kutusuna ulaşabilmek için aşağıdaki adımları takip edin.

*Gmail sayfanıza gidin.

*Soldaki menüden “diğer” seçeneğini seçerek aşağı kaydırın.

*Yanında ünlem(!) işareti bulunan “spam” seçeneğine dokunun.

Spam’dan Nasıl Kurtulabiliriz?

Spam maillerinden kurtulmanın yolu güvenliğini düşünmediğiniz hiçbir internet sitesine e-mail adresinizle kayıt yaptırmamak. Bunu yaparsanız spam mail almayı önlemiş olursunuz ve kişisel bilgilerinizi de korumuş olursunuz. Oldu da gelen maili açtıysanız, bu mesajlara cevap yazmayın. Maillerin eklerini kesinlikle açmayın. Bilgisayarınızda anti-virüs programı ve güvenlik duvarı her zaman açık olsun.

Önceki İçerikYouTube Neden Açılmıyor?
Sonraki İçerikInstagram Videoları Açılmıyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz