Ana Sayfa Bilgisayar Laptop Kapağını Kapatınca Uyku Moduna Geçmesin

Laptop Kapağını Kapatınca Uyku Moduna Geçmesin

111
0
laptop-kapagini-kapatinca-uyku-moduna-gecmesin

Satın aldığınız cihazlarınızın ayarlarını değiştirmediyseniz eğer muhtemelen fabrika ayarları kapsamında, kapağını kapattığınız an uyku moduna geçecektir. Bu olumsuz bir durum değil ve tam aksine cihazı korumaya almak ve pil gücünü korumak adına yapılan bir eylemdir. Ben bunu istemiyorum ve laptop kapağını kapatınca uyku moduna geçmesin diyorsanız eğer yapmanız gereken şey gayet basit.

Bazı anlarda cihazları uyku modundan çıkarmak zor olabiliyor ve hatta zaman alıyor. Bunu düşünerek hareket ediyor ve uyku modunu iptal etmek istiyorsanız eğer sizler de aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Eksiksiz uyguladığınız takdirde bu tür bir sorun yaşayacağınızı da kesinlikle düşünmüyoruz.

Laptop Uyku Modu Kapatma

  • Öncelikle denetim masasını açalım ve bu pencere üzerinden sistem ve güvenlik butonuna tıklayalım. Devamında ise güç seçeneklerine tıklamanız gerekecektir.
  • Burada güç modu plan ayarlarını değiştirmenize yardımcı olan plan ayarlarını değiştir butonu yer alıyor. Bu butona tıklayarak devam edelim.
  • Gelişmiş güç ayarlarını değiştir butonuna tıklayalım.
  • Güç düğmeleri ve kapak eylemi butonu ile devam ediyoruz. Burada karşınıza bir pencere çıkacak ve laptop kapağı kapatıldığında cihazın hangi işlemi yapmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz. Hazırda beklet, uyku modu, hiçbir şey yapma gibi seçenekler var ve bu seçeneklerden sizler için uygun olanı işaretleyerek uygula butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Uyku Modu Nedir?

Bilgisayarlarınızda herhangi bir iş yaparken ara vermek istediğinizde hazırda bekleyen dosyaları ya da açık olan programları kaybetmek istemiyorsanız eğer uyku modu tam da size göre. Cihazlarınızı uyku moduna aldığınız takdirde düşük veri ve pil kullanımı ile yarı açık moda takılıyor. Açma kapatma tuşuna bastığınızda ya da fareyi hafif oynattığınızda ekran yeniden aktif hale gelecek ve dosyalarınız da açık bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

Günün büyük bir kısmı bilgisayar karşısında olanlar ve aynı şekilde çalışmalarını da bilgisayar aracılığı ile yürütenler için faydalı bir mod ve bu moda pil gücünün korumaya alındığını da bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Uyku Modunun Avantajları Nelerdir?

Az önce de dile getirdiğimiz gibi bu esnada cihazlarınız herhangi bir şekilde şarj yemiyor ve aslında pil gücünü de bir nebze de olsa koruma altına almış oluyorsunuz.

Açık dosyalarınız, oyunlarınız ve programlarınız varsa eğer dilediniz an uyku modundan çıkarak bu dosyalara hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz. Diyelim ki yoruldunuz ve ara vermek istiyorsunuz ancak açıkta dosyalarınız var. Uyku moduna aldığınız takdirde dosya bekletilir ve uyku modundan çıktığınız anda yeniden sizlere sunulur.

Bilgisayar başından ayrılmak durumunda olduğunuzda sizler de cihazlarınızı uyku moduna alabilirsiniz. bu sayede geri döndüğünüzde tüm verilere aynı şekilde yani bıraktığınız gibi ulaşabileceksiniz ve bu da artı değerlerden bir tanesidir.

Önceki İçerikNetflix’te “İzlemeye Devam Et” Silme, Netflix İzleme Geçmişi Nasıl Silinir?
Sonraki İçerikOPPO Telefonlarda Garanti Sorgulama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz