Ana Sayfa Mobil Telefonum Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor!

Telefonum Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor!

467
0
telefonum-kendi-kendine-kapanip-aciliyor

Android ve IOS telefon kullanıcılarının yaşadığı en yaygın sorunlardan biri olan telefonun kendi kendine kapanıp açılması pek çok kullanıcının karşılaştığı sorunlardan biri. Sorunun neden kaynaklı olduğunu ve çözümlerini açıkladık. Sizde böyle bir sorun yaşıyorsanız, aşağıda yazan çözümleri deneyebilirsiniz.

Son dönemde büyük gelişme gösteren akıllı telefon kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan telefonun kendi kendine kapanıp açılması şüphesiz en sinir bozucu anlardan biridir. IOS ve Android kullanıcılarının yaşadığı telefonum kendiliğinden yeniden başlıyor, telefonum kendiliğinden kapanıyor gibi pek çok sorun ile karşılaşmaktadır. Bu tarz sorun ile karşılaşan kullanıcılar cihazını teknik servise göndermeyi tercih etmektedir. Cihazı teknik servise göndermek en doğru tercih olabilir, fakat bir süre telefonsuz kalabilirsiniz.

Telefonun Kapanmasına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Akıllı cihazların gelişmesiyle birlikte cihazların donanım gelişimi de artmaya başladı. Bilgisayarda karşılaştığımız tüm sorunlar telefonlarımızda da karşımıza çıkmaktadır. Akıllı cihazınız kapandığında hangi durumda kapandığını tespit etmeniz, sorunu çözmenizde size yardımcı olacaktır. Sorun yazılımsal ve donanımsal olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor.

Bataryanızı Kontrol Edin

Telefonunuzun kapanma sorunu bataryadan kaynaklı olabilir. Sorun bataryadan kaynaklı ise cihazın kapanma ve restart etme gibi sorunları olabilir. Bataryanızı yenisi ile değiştirin. Sorun temassızlıktan kaynaklı ise batarya ile cihaz arasına kağıt sıkıştırmayı deneyin ve tam oturduğundan emin olun. Akıllı cihazınızın bataryası çıkarılamıyor ise Google Play Store ve App Store’da “Battery Health” yazarak arama yapmalısınız. Buradan batarya kontrol programlarından birini yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz programlardan birisi ile bataryanızı analiz edebilirsiniz. Bataryanız %50 ve %60 gibi düşük seviyelerde görünüyorsa bataryanızı değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Tablet, Telefon Gibi Cihazlar Neden Kendi Kendine Kapanıp Açılır?

Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin

Akıllı cihazınızda yeniden başlatma ve kapanma sorunu yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken şey uygulama güncellemelerini yapmak olacaktır. Sorununuz devam ederse aşağıdaki çözümlere göz atabilirsiniz.

Yazılım Güncelleme Kontrolü Nasıl Yapılır?

*IOS güncelleme için Ayarlar-Genel-Yazılım Güncelleme

*Android güncelleme kontrolü için Ayarlar-Telefon Hakkında-Sistem Güncelleme (Cihaz modeline göre farklılık gösterebilir.)

*App Store için uygulamayı açtıktan sonra sağ alt bölümde yer alan Güncellemeler seçeneğine dokunun.

*Play Store güncellemeleri için uygulamayı açtıktan sonra menü çubuğunu seçerek uygulamalarım ve oyunlar seçeneğini seçin. Açılan ekranda güncelleme var mı diye kontrol yapabilirsiniz.

Devre Dışı Uygulamaları Kontrol Edin

Android cihazlarda bazı arka plan uygulamaları cihazın işlevini yerine getirmesi için sürekli açık kalması gerekmektedir. Bu uygulamalardan biri devre dışı kalmışsa yeniden başlatma ve aniden kapanma sorunu yaşayabilirsiniz. Devre dışı uygulamaları kontrol edebilmek için Ayarlar-Uygulamalar bölümünden yukarıda yer alan menüden Devre Dışı seçeneğini seçiniz.

IPhone’da Bozuk Uygulamaları Kontrol Edin

İPhone cihaz kullanıcıları bu tarz bir sorunla çok nadir karşılaşmaktadır. Bunun nedeni İOS cihazların  uygulama kaynaklı sorunları korumaya sahip olması. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız Ayarlar-Gizlilik-Analiz-Analiz Verileri bölümünden bakabilirsiniz. Çok sık tekrarlanan bir uygulama varsa ayarlar bölümünden kaldırarak sorunu giderebilirsiniz.

Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Döndürün

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeden önce cihazınızın hafızasında kayıtlı rehber, fotoğraf ve dosyaları yedekleyin. Aksi takdirde içerikler silinir ve geri yükleyemezsiniz.  Sıfırlamayı yapmadan önce cihazınızda %35 oranında şarja sahip olduğunuzdan emin olun. Android cihazlar için Ayarlar-Yedekle ve Sıfırla- Cihazı Sıfırla seçeneğini seçerek fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz. İPhone’larda ise Ayarlar-Genel-Sıfırla seçerek ilerleyebilirsiniz.

Sistem Yazılımı Bozuksa Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Olabilir

Telefona yüklenen uygulamalar sonrası bu tarz sorunlar yaşanmaktadır. Sistem yazılımının bozulduğunu düşünüyorsanız tek yapmanız gereken cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce verileri yedeklemeyi unutmayın.

Doğrudan Oluşan Donanımsal Hasar

Cihazınız yere düşmüşse yani fiziki darbeye maruz kalmışsa düşük bir ihtimalde olsa iç kısım yani anakart üzerinde hasar oluşabilir. Bataryanız sağlam yazılımsal sorun yoksa sorun muhtemelen cihazın donanımsal parçalarında bulunuyor demek. Fiziki bir darbe almamasına rağmen telefonda donanımsal sorun olabilir. Bu durumda cihazınızı teknik servise göndermeniz gerekli.

telefonum-kendi-kendine-kapanip-aciliyor

Aşırı Isınma

Akıllı cihazların çoğu çok ısındığı zaman otomatik kapanacak şekilde tasarlandı. Mobil oyun seven kullanıcıların yaşadığı sorunlardan biri. Cihazın çok ısınması durumunda bu tarz bir sorun ile karşılaşmanız çok yüksek. Bunu çözmek için yapmanız gerekenler:

*Arka planda çok fazla uygulama açmamak.

*Mobil oyunları düşük ayarlarda oynamak.

*Birden fazla uygulama açmak zorunda kalırsanız, ekran parlaklığını düşürün.

*Isınma bunlara rağmen devam ediyorsa cihazı teknik servise götürün.

Güç Düğmesini Kontrol Edin

Cihazınızın güç düğmesi zarar görmüşse aniden kapanma sorununa yol açabilir. Cihazınızın garantisi devam ediyorsa bu işlem ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bilinmeyen Uygulamalardan Uzak Durun

Bazı kötü uygulamalar telefonunuzun işletim sistemini de olumsuz etkilemektedir. Bunun için yapmanız gereken herkes tarafından kullanılan uygulamaları tercih etmek, doğru bir seçim olacaktır. Android cihazlarda telefonunuzun yeniden başlatılmasına neden olacak arka plan uygulamaları olabilir. Bu tarz uygulamayı tespit etmek, dondurmak ya da kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

*Karşınıza çıkan uygulamada Play Store’da olmayan bir uygulama varsa kaldırabilirsiniz.

*Play Store uygulamasından Menü-Ayarlar-Uygulamalarım adımlarını izleyin. Bu bölümde sahip olduğunuz uygulamalar listelenecek.

*Cihazınızda (Modele göre değişiklik gösterebilir.) Ayarlar-Diğer-Uygulamalar-Çalışıyor seçeneğinden takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki Adımları Denedim Fakat Sorun Çözülmedi, Ne Yapmalıyım?

Yukarıda anlattığımız adımlar sorunu çözemediyse sorunun donanımdan kaynaklı olduğunu düşünebiliriz. Tek yapmanız gereken cihazı yetkili teknik servise göndermek olacaktır. Cihazınızın garantisi varsa ücretsiz yapılabiliyor. Sorun kullanıcı kaynaklı ise teknik servis cihazınızın sorununa göre ücret talep edebilmektedir. Tablet ve telefonlarda yaşanan kapanma sorunu, yeniden başlatma, gibi soruların cevaplarını, çözüm yollarını sizlerle paylaştık. Sizinde eklemek istediğiniz çözümler varsa yorumlarda yazabilirsiniz.

Önceki İçerikWhatsapp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?
Sonraki İçerikTelefonum Yavaş Şarj Oluyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz