Ana Sayfa Mobil Telefonum Yavaş Şarj Oluyor?

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor?

530
0
telefonum-yavas-sarj-oluyor

Akıllı telefonunuz ya da tabletiniz kullanıldıkça daha yavaş şarj mı oluyor? Hızlı şarj olmuyorsa bunun nedeni ne olabilir? İşte telefon ya da tabletin yavaş şarj olma sebepleri…

Akıllı Telefonun Yavaş Şarj Olma Nedenleri…

Günümüzde akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan batarya ve şarj süreleri  en çok şikayet alan konulardan biri halinde. Hayatımızın vazgeçilmezi olan akıllı telefonların şarjı  1 gün civarında, tabi bu durum kullanıma bağlı olarak değişmektedir.

Akıllı telefonum yavaş şarj oluyor? Pek çok kullanıcının canını sıkan bir durumdur aslında. Bu yazımızda şarj problemi, yavaş şarj gibi sorunların çözümünden bahsettik. “Telefonum yavaş şarj oluyor” diyorsanız gelin hep beraber nasıl önlemler almalıyız bunlara bakalım.

1. Hatalı ya da Sahte Şarj Aksesuarı

Tablet  ya da akıllı telefonunuz ilk andan itibaren şarj ederken onlarla birlikte olan USB kablolarını kullanarak şarj ediyoruz. Orjinal diye tabir ettiğimiz şarj aleti ve kablosu bu süreyi gerektiği düzeyde bırakır. Akıllı cihazınız yavaş şarj ediyorsa, sorunun kaynağı cihazınızla alakalı olmayabilir. Sorunun kaynağı kötü bir kablo ya da adaptörden kaynaklı olabilir. Şarj cihazı seçiminizi yaparken, orijinal ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

telefonum-yavas-sarj-oluyor

2. Port Sorunu

Akıllı cihazınızın USB yuvası paslanmış, kirlenmiş ve arızalanmış olabilir. Akıllı telefon ya da tabletinizin, USB giriş yerleri zamanla yıpranıp farklı şartlara maruz kalabiliyor. Nem, soğuk, toz, kir gibi nedenler cihazınızın USB girişinin çalışmasını engelleyebiliyor. Akıllı cihazınızın portunun fiziksel bir hasar olup olmadığını kontrol edin. İçine kaçmış nesne varsa dikkatli bir şekilde çıkarmaya çalışın. Bunun için kürdan ya da yumuşak bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken sıvı kullanmayın. Yuva içerisindeki parçalara zarar vermeden, hassas bir şekilde işlemi gerçekleştirin. Ayrıca cihazınız zamanla ter, nem gibi sebeplerden dolayı paslanmaktadır. Bu gibi durumlarda cihazınızı teknik servise göndermeniz en doğru çözüm olacaktır.

3. Arka Plan Uygulamaları

Cihazınız İOS ya da Android ise arka planda çalışan uygulamaları görmenizi sağlayan araçlar bulunmaktadır. Bunları kullanarak şarj ya da bataryanızı en çok hangi uygulamanın bitirdiğini bularak kontrol altına alabilirsiniz. Cihazınız Android ise arka planda işlem yaparak telefonunuzu yoran sebebi Clean Master uygulamasından bulabilir, ve devre dışı bırakabilirsiniz. İOS uygulamalarda ise pil ömrünü uzatmak için Battery Doctor uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Akıllı cihazınızda kullanmadığınız uygulama varsa bu uygulamaları düzenli silmenizi tavsiye ediyoruz. Bu uygulamalar gereksiz yere batarya ömrünü tüketebilirler.

4. Bataryadan Kaynaklı Sorunlar

Akıllı cihazınızın pili belirli bir kullanım ömrüne sahip. Cihazınızdaki sorun bataryasından kaynaklı olabilir. Bu durumda akıllı cihazınızın bataryasını değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.

5. Problem Şarj Cihazınızdan Kaynaklı Olabilir

Kullandığınız adaptör akıllı cihazınızın standartlarına uygun mu? Kullandığınız adaptörün amper ile ifade edilen çıkış gücünün akıllı cihazınızın ihtiyaç duyduğu çıkış gücünden farklı bir amperde olan adaptör akıllı cihazınızı yavaş şarj edebilir. Akıllı cihazınızı şarj etmek için kullandığınız adaptörü değiştirecekseniz adaptör üzerindeki bilgilere bakarak, uygun bir adaptör seçimi yapın. Adaptörün arızalı olup olmadığını test etmek için telefonunuzla uyumlu yeni bir adaptör ile deneyin.

6. Priz Kaynaklı Sorunlar

Evimizde, iş yerinizde bulunan priz bu soruna sebep olabilir. Akıllı cihazınız şarj olurken prizden gerekli akımı alamayabilir. Prizden gelen akım yeterli olmayınca “yavaş şarj” uyarısı vermektedir. Böyle durumla karşılaşırsanız akıllı cihazınızı farklı prizden şarj etmeyi deneyin.

7. Yazılımsal Sorun ya da Sistem Hatası

Akıllı cihazınızın geç şarj olmasının nedeni yazılımsal olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız akıllı cihazınıza format atabilir ya da orijinal yazılım yükleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda telefonunuzun yavaş şarj olmasının nedenlerine değindik . cihazınız da şarj problemi varsa yazımızda değindiğimiz çözümlere göz atabilirsiniz.

Önceki İçerikTelefonum Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor!
Sonraki İçerikInstagram Mail Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz