Ana Sayfa Bilgisayar Laptop Bataryasını Daha Uzun Ömürlü Nasıl Kullanabilirim?

Laptop Bataryasını Daha Uzun Ömürlü Nasıl Kullanabilirim?

Laptop bataryalarının daha uzun ömürlü kullanılması için batarya kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu hususlara dikkat eden kişiler, almış oldukları laptoplarının bataryalarını daha uzun süreli kullanabilmektedirler. Özellikle diz üstü bilgisayarların yoğun kullanımı ve yapısı gereği bataryaları belirli bir süre sonrasında yeterli gelmemeye başlamaktadır ve ilk günkü verimi sağlamaz. Ancak bilgisayar kullanılırken dikkat edilecek birkaç husus sayesinde bataryaların ömürlerinin uzatılması sağlanabilmektedir.

Laptop Bataryasını Daha Uzun Ömürlü Kullanmak İçin Neler Yapılabilir?

Laptop bataryasını uzun ömürlü kullanmak için yapılacak birkaç ufak uygulama, uzun vadede oldukça hayat kurtarıcı olabilmektedir. Özellikle yapısı gereği herhangi bir güç desteği olmadan sadece batarya ile işlem gören laptopların ömürleri en iyi ihtimallerle 5 ya da 6 yıl olmaktadır. Bu yüzden laptop bataryasının da bilgisayar ömrü ile aşağı yukarı aynı kalabilmesi kullanıcının nasıl kullandığı ile yakından alakalıdır. Bu yüzden bilgisayar kullanılırken dikkat edilecek birkaç durum uzun vadede hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Buna göre kullanıcıların batarya ömürlerini uzatmak için yapabilecekleri yöntemler şunlardır;

– Eğer bilgisayar uzunca bir süre kullanılmayacaksa batarya mutlaka bilgisayardan ayrılmalıdır. 15 ya da 30 gün gibi uzun sürelerde pil takımları bulundukları yerde zamanla tahrip olabilmektedirler.

– Bataryalar 7 derece ile 35 derece gibi normal oda sıcaklıklarında saklanmalıdır. Pilin daha yüksek bir sıcaklıkta bulunması patlama riskini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bilgisayarın kendi iç sıcaklığının da dış ortamdaki sıcaklıktan daha fazla olduğu düşünülürse patlama riskinin yüksek olacağı unutulmamalıdır.

– Bilgisayarı anormal bir sıcaklıkta (düşük sıcaklık ya da yüksek sıcaklık) çalıştırmak bilgisayarın döngü sayısını etkiler. 200 ile 600 arasında değişen bu döngü sayılarının kullanım durumunun azalması bataryanın kısa sürede tahrip olmasına yol açacaktır. Bu yüzden oda sıcaklığında çalıştırmak gereklidir.

– Bataryaları nemli ya da soğuk ortamlarda muhafaza etmekten kaçınılması gerekir. Soğukluk bataryanın hızlı deşarj olmasına neden olacağı için pilin içindeki kimyasal maddelerin dengesi bozulacak bu durumda bataryanın kısa sürede ömrünün tükenmesini hızlandıracaktır.

– Bilgisayar kesinlikle prize takılı bir şekilde kullanılmamalıdır. Bataryası dolduğu halde prizde şarj olmaya ve aynı esnada kullanılmaya devam eden bataryaların ömrü kısa sürede biter.

– Ekran ışıklarının kısılması batarya ömrünü arttıran en önemli yolardan bir tanesidir.

– Bilgisayarın arka planında çalışan uygulamaların kapatılması gerekir.

– Bilgisayara bağlı olan ve gereksiz olan cihazların kapatılması gerekir.

Güç Destekli Olarak Bataryasız Bilgisayar Kullanımı

Bataryasız bilgisayar kullanımı, uzun vadede bilgisayarlara oldukça fazla zarar veren bir yöntemdir. Pek çok kişi yanlış olarak bataryalarını muhafaza etmek için adaptöre bağlı olarak kullanmaktadır. Ancak bu durum oldukça yanlış olarak bilinen bir durumdur ve bilgisayarlara ciddi anlamda zarar verir. Bu durumun en önemli nedeni prizden gelen güç akımının dengesiz olmasıdır.

Bilgisayarlarda Güç Tasarrufu Yapmak

Bilgisayarlarda güç tasarrufu yapmak, genel olarak bataryaları koruyan oldukça önemli bir yoldur. Bunun en önemli sebebi bilgisayarda ekran ya da uygulamalar gibi batarya ömrünü kısaltan çok fazla faktörün bulunmasıdır.  Güç tasarruflarının ayarlanması otomatik olarak ve düzenli olarak batarya ömrünü korur. Bu yüzden ayarlar kısmından mutlaka bilgisayarı güç tasarruf moduna almak gerekir.

Bataryayı İlk Kullanımda Uzun Şarj Etmek Batarya Ömrünü Uzatır Mı?

Yeni alınan bataryanın ilk kullanımda uzun süreli şarj edilmesi batarya ömrünü uzatan en önemli koruma metotlarından birisidir. İlk defa kullanılacak olan bir batarya yaklaşık 10 ile 12 saat arasında mutlaka güçten kesmeden şarj edilmelidir. İlk anda şarj edilen bataryaların kullanım süreleri şarj edilmeyen bataryalara kıyasla oldukça fazladır.

Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Bilgisayar Nasıl Şarj Edilmelidir?

Bilgisayar şarj edilirken yüzde 90’dan fazla şarj edilmemesi ve bataryasını güç desteğine bağlamak için yüzde 10’dan az şarjının olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzun süreli şarj adaptörlerinin kullanımı bataryayı olumsuz yönde etkileyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler

Instagram Mail Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

En popüler sosyal medya Platformu olan Instagram’da e-posta adresinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Şifrenizi unutmuş olabilir ya da saldırıya uğramış olabilirsiniz. Bu işlemi kolay bir...

Whatsapp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Ücretsiz sohbet uygulamaları arasında en çok tercih edilen isimlerden biri olan Whatsapp, son dönem güncellemeleri ile birlikte daha kullanışlı bir görüntü sergiliyor. Whatsapp’ta engellendiğimi...

Instagram Grup Kurma Nasıl Yapılır?

Sosyal medyanın en popüler uygulaması Instagram'da grup kurma işlemini, direct mesaj bölümünden belirlediğiniz kişileri seçerek sağlayabilirsiniz. Kullanıcıları fotoğraf paylaşımları ile birlikte mesajlaşma özelliğini de...

Snapchat Streak Nedir?

Bir başka snapchat kullanıcısı ile birlikte birbirinize 3 gün boyunca snap göndermeniz ve bunu 24 saatlik süre içerisinde yapmanız durumunda snapchat streak nedir? Sorusuna...

Instagram Hesaptan Çıkış Nasıl Yapılır?

Sosyal medya denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Instagram, milyonlarca kullanıcı ile birlikte var olan popülaritesini her geçen gün biraz daha arttırıyor. Instagram...