Ana Sayfa Mobil Miracast Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Miracast Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

1032
0
miracast-nedir-ne-ise-yarar-nasil-calisir

Miracast’ın, yaradığı iş ve çalışması hakkında sunulacak bilgiler arasında,  cihazların içeriklerinin birbirleri üzerinden görüntülenebilmesini sağladığı bilgisi yer almaktadır. Miracast kendi ağ sistemi oluşturup, kablosuz olarak görüntülü cihazlara bağlanarak çalışmaktadır. Bu işlevi sayesinde bir elektronik cihazda bulunan görüntü içeriğini, başka bir cihaz ekranına aktarmayı sağlamaktadır. Örneğin, bilgisayarda bulunan bir görüntü Miracast sayesinde, televizyon ekranına yansıtılabilmektedir. Bu teknolojik uygulama, modern bilgisayar, tablet ve televizyon markalarının hemen hemen hepsinde kullanılmaktadır. Her firma kullandığı bu teknolojik sisteme farklı adlar verebilmektedir. LG televizyonlar kullanılan Smart Share sistemi, Miracast uygulamalarından biridir. Miracast içeriği hakkında geniş bilgi, Miracast uyumlu markalar ve yarattığı avantajlar hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Miracast Teknolojisinin İşleyişi

Miracast teknolojisinin çalışması, kablosuz olarak sağlanmaktadır. Bu sistem kendi ağını oluşturup, cihazlar arası görüntü aktarımı sağlamaktadır. Miracast’ın çalışma sistemi ile sağladığı işlemler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bilgisayar ekranında bulunana görüntünün, televizyon ekranına aktarımını sağlamaktadır.
 • Tablet ekranında bulunan görüntünün, bilgisayar ve TV ekranında görüntülenmesini sağlamaktadır.
 • Telefon ekranında yer alan görüntülerin, TV, bilgisayar ekranlarından görüntülenmesini sağlamaktadır.
 • Tüm bu işlemleri kablosuz bağlantı avantajı ile gerçekleştirmektedir.

Miracast teknolojisi farklı isimler ile ünlü teknoloji markalarının TV, tablet ve Bilgisayar ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu teknolojiyi kullanan her marka, kendi firmasına ait bir isim kullanmaktadır. Miracast kullanımı sağlayan markalar ve Miracast kullanım avantajları hakkında bilgi alt başlılarda sunulmaktadır.

miracast-nedir-ne-ise-yarar-nasil-calisir
miracast-nedir-ne-ise-yarar-nasil-calisir

Miracast Teknolojisi Kullanılan Cihazlar

Miracast özellikli teknolojik ürünler, TV, tablet, bilgisayar ve telefonlardır. Güncel teknoloji özellikleri ile üretilen tüm cihazlarda Miracast özelliği bulunmaktadır. Bu teknolojiye sahip olan TV’lerin ekranları üzerine, bilgisayar, telefon ve tabletlerden görüntü aktarılabilmektedir. Görüntü aktarımı ile film izlenebilmekte, iş ile ilgili çalışmalar büyük ekran sistemlerinde görüntülenebilmektedir. Telefon üzerinden oynanan oyunların görüntüsü TV’ye aktarılıp, oyun Tv üzerinden oynanabilmektedir.

Miracast Kullanıcısı Teknoloji Şirketleri

Miracast kullanan teknolojik kuruluşlar, LG, Samsung, Panasonic ve Sony olarak bilinmektedir. Bu markalar TV ve bilgisayar ürünlerinde, Miracast teknolojisine yer vermektedir. Bu teknoloji sayesinde, cihaz ekranlarında bulunan görüntülerin bir birlerine aktarılmasını sağlamaktadırlar. Miracast teknolojisi kullanan markalar ve bu teknolojiye firmaların vermiş olduğu isimler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Samsung markası TV’lerde Kullanılan Miracast teknolojisine, AllShare ismi verilmektedir.
 • Sony TV‘lerde kullanılan Miracast teknolojisine, Sony Ekran Yansıtma ismi verilmektedir.
 • LG TV’lerde kullanılan Miracast sistemine, SmartShare adı verilmektedir.
 • Panasonic TV’lerde bulunan Miracast teknolojisine, Panasonic Görüntü Yansıtma ismi verilmektedir.

Bu sistem isimlerinin hepsi Miracast teknolojisi alına dahildir. Teknolojiden faydalanan farklı markalar, ürünlerinde yer alan bu teknolojik kullanıma, farklı isimler vermektedir. Bu markaların ürünleri Miracast teknolojisi ile uyumlu olup, tablet ve bilgisayarlarda bulunan görüntüleri, TV ekranına yansıtabilmektedir. Miracast teknolojisinin avantajları hakkında bilgi, alt başlık içerisinde sunulmaktadır.

Miracast’ın Sağladığı Avantajlar

Miracast’ın Sağladığı fırsatlar içerisinde kablosuz kullanım en başta yer almaktadır. Miracast kendine ait bir ağ alanı oluşturmaktadır. Bu ağ alanı üzerinden cihazlar arası, görüntü aktarımı sağlamaktadır. Miracast teknolojisi kullanımının avantajları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bulunduğunuz yerde Wİ-Fİ bağlantısı olmamasına rağmen, cihazlar arası görüntü aktarımı yapılabilmesini sağlamaktadır.
 • Miracast teknolojisi ile HDMI bağlantısına ihtiyaç olmadan, görüntü aktarımı yapılmaktadır. Her hangi bir kablo bağlantısına gerek duymayan cihaz, kısa sürede cihaz ekranları arasında görüntüleme sağlamaktadır.
 • Birbiri ile daha önce etkileşime girmemiş iki cihaz arasında görüntüleme sağlanabilmektedir. Seyahatte veya konakladığınız her hangi bir yerde ki TV üzerine, bilgisayarda bulunan görüntünün aktarımı eşleştirme yaparak gerçekleştirebilmektedir.
Önceki İçerikLaptop Bataryasını Daha Uzun Ömürlü Nasıl Kullanabilirim?
Sonraki İçerikParmak İzi Hakkında Bilmedikleriniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz