Ana Sayfa Android Samsung A10, A20, A30, A40, A50, A70 Format Atma

Samsung A10, A20, A30, A40, A50, A70 Format Atma [Hard Reset]

2313
0

Samsung markasına ait olan ve A serisi olarak nitelendirebileceğimiz telefonlardan bahsedeceğiz. Samsung A10, A20, A30, A40, A50, A70 format atma yani Hard Reset işleminin yanı sıra yine bu ürünlerin benzer özelliklerini aktaracağız.

Ekonomik bir akıllı cihaza ihtiyacınız varsa ve bu bağlamda Samsung markasını tercih ediyorsanız eğer A serisi kesinlikle listenin başında yer almalıdır. Özelliklerini genel hatları incelediğimizde günlük kullanıma fazlasıyla uygun ve hatta oyun severler için de çok sayıda ayrıcalık sunuyor. Kullanışlı modeller ve daha da önemlisi fiyatları bir hayli uygun.

Samsung güvencesi ile tercih edeceğiniz bu cihazlar sayesinde sizler de taleplerinize doğrudan yanıt alabilecek ve fiyat performans ilişkilendirmesi yaptığınızda ne denli doğru bir karar verdiğinizi fark edeceksiniz.

Peki bu telefonlara nasıl format atabiliriz? Bildiğiniz gibi akıllı cihazlar bazı anlarda donup kalabiliyor ve bu donma sorununa bağlı olarak herhangi bir müdahalede bulunamıyorsunuz. Dokunmatik ekran kapanıyor, siyah bir ekran ile karşı karşıya geliyor ve diğer tuşların da işlevini yitirdiğini fark ediyorsunuz.

Samsung A Serisi Format Atma yada Hard Reset

İşte bu tür durumlarda hard reset ya da format adını verdiğimiz işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlem neticesinde telefonlarınız yeniden başlatılacak ve dosyalarınız da silinecektir. Format atma işlemi öncesi yedekleme yapmayı unutmayın, aksi takdirde dosyalarınıza erişim sağlamanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Gelin hep birlikte bu modellere nasıl format atabileceğinizi ve hangi adımları izlemeniz gerektiğini inceleyelim ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

1. Telefonunuzu kapatın ve telefonlarınız herhangi bir şekilde yanıt vermiyorsa bu işlem için şarjının tamamen bitmesini bekleyin. Bu işlemler gerçekleştirdikten sonra format için hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

2. Telefonlarınızın ses açma tuşu ile birlikte power tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Bu işlemi ekranda Samsung logosunu görene dek devam ettirin. Samsung logosu karşınıza çıktığı takdirde iki elinizi de aynı anda çekebilirsiniz.

3. Yeni bir siyah ekran ile karşı karşıya geleceksiniz ve bu ekranda birtakım menüler yer alıyor olacaktır. Ses açma kapama tuşlunu kullanarak bu menülerde gezinebilir ve seçimlerinizi daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

4. İlgili menüler arasında wipe data/factory reset seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. ses açma ve kapama tuşu ile bu menüye gelebilir ve power tuşu ile de onay verebilirsiniz.

5. Yeni pencere üzerinden size evet ya da hayır seçenekleri sunulacaktır. Eğer format atmak istiyorsanız yes butonuna basın ve beklemeye koyulun.

6. Format işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir ve ilk menü ekranı karşınıza çıkacaktır. Bu ekran üzerinden reboot system now seçeneğini işaretleyerek devam etmeniz gerekiyor ve süreci bu sayede tamamlamış olacaksınız.

7. Format işlemi bittikten sonra telefonunuz kapanıp kendiliğinden açılacaktır ve artık karşınızda sıfır yani fabrika ayarlarına dönmüş bir telefon bulacaksınız.

Samsung telefonlarda format atma işleminin nasıl yapılacağını aktarmaya çalıştık ve A serisinin tüm modellerinde aynı işlemi uygulayabiliyorsunuz. Android işletim sistemine sahip cihazların büyük bir kısmı bu format atma türünü destekliyor ve dilerseniz deneyimleyebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus ise yedekleme işlemi olacaktır. Eğer senkronizasyon kapalı ise ne yazık ki dosyalarınızı kaybedebiliyorsunuz. Sık sık yedekleme yapmanızı tavsiye ediyoruz çünkü cihazlarınızın ne zaman hata vereceği ya da ne zaman bir sorun yaşatacağını bilemezsiniz. Yedekleme yaparak dosyalarınızı güvence altına alabilir ve formatlık bir durum karşınıza çıktığı takdirde sizler de hiç tereddüt etmeden bu işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Önceki İçerikHuawei P20, P20 Pro, Mate 20 Pro, P20 Lite Ekran Görüntüsü Alma
Sonraki İçerikSamsung M10, M20, M30, M40 format Atma [Hard Reset]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz