Ana Sayfa Mobil Hat Neden Meşgul Çalar?

Hat Neden Meşgul Çalar?

29204
0

Önemli bir görüşme yapmanız gerekiyor. Vaktiniz sınırlı. Sessiz bir yere geçtiniz, kafanızda söyleyeceklerinizi hazırladınız, cesaretinizi topladınız ve numarayı çevirdiniz… Ama karşınızda o ses… Hat meşgul çalıyor. Her gün defalarca bu durumla karşı karşıya kalıyoruz. Peki, hiç hat meşgul ne demek diye düşündünüz mü? Bazen çok rahatsız edici olabilen ve sabrınızı sınayan meşgul tonu birçok nedene bağlı olabilir. Başlıca karşılaşılan nedenlere bir göz atalım:

Aynı Anda Birbirinizi Arıyor Olabilirsiniz

Duyduğunuz sesi hemen kötüye yormayın. İki kişi eş zamanlı olarak birbirini aradığında hat meşgul hatası alınır. Hatta halk arasında bu kişilerin kalbinin temiz olduğu söylenir. Böyle bir durumda çağrıyı sonlandırıp karşınızdakinin sizi aramasını bekleyebilir ya da hemen siz aramayı seçebilirsiniz. İki kişinin durmadan birbirini aramaya çalışması bazen görüşmenin başlamasını birkaç dakikaya kadar geciktirebilir.

Aradığınız Kişi Başka Biriyle Görüşüyor Olabilir

Muhtemelen hat meşgul uyarısı ile en sık karşılaşılan durum budur. Telefonda oldukları sırada birini ararsak bu hat meşgule düşer. O sırada görüşmenin devam ediyor olması bile gerekli değildir. Karşıdakinin siz aradığınız anda başka birine ulaşmaya çalışması da meşgul çalması için yeterlidir. Birkaç dakika sonra aradığınızda hala meşgul çalıyorsa diğer seçeneklere göz atmanızda fayda var.

Karşı Taraf Konuşmak İçin Müsait Olmayabilir

Telefon bir veya birkaç kez çaldıktan sonra meşgul çalmaya başladıysa aradığınız kişi o sırada uygun olmadığı veya görüşmek istemediği için sizi meşgule düşürmüş olabilir. Gürültülü bir ortam, beklenen önemli bir telefon, toplantıda, sinemada, okulda ya da hastanede olmak… Telefonlar neredeyse her an elimizde, hayatımızın merkezinde olsa da herkesin o sırada konuşmamak için birçok nedeni olabilir. Acil bir konuda görüşmeniz gerekiyorsa tekrar aramayı ya da mesaj atmayı deneyebilirsiniz.

Şebeke Sorunlarına Bağlı Meşgul Hat

Teknolojik gelişmeler sayesinde eskisi kadar sık yaşanmasa da operatör kaynaklı sorunlar nedeniyle hat meşgul çalabilir. Yangın, sel, deprem vb. felaketler nedeniyle altyapı sorunları meydana geldiğinde operatörünüz istediğiniz görüşmeyi gerçekleştiremiyorsa hat meşgul uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Operatörler teknik donanım açısından belirli bir kapasiteye sahip olduğundan aynı anda sağlayabilecekleri görüşme veya işlem sayısı sınırlı olabilir. Felaket durumlarında altyapısal bir sıkıntı oluşmasa bile bu sorunla karşılaşabilir. Sevdiklerinin durumunu merak eden, iyi olup olmadıklarını öğrenmek isteyen çok sayıda kişi telefonlarına sarılır. Kısa süre içerisinde oluşan bu yoğunluk kapasiteyi aşabilir. Bu durum ise hattın meşgul çalmasıyla sonuçlanabilir.

Aradığınız Kişinin Hattı Gizli Numaralara Kapalı Olabilir

Gizli numara engelleme veya gizli numaraya kapatma hizmetleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çağrıyı numaranızı gizleyerek gerçekleştiriyorsanız ve aradığınız kişi gizi numaralardan gelen çağrıları kabul etmiyorsa meşgul uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Gizli numaradan arama kısıtlamasını aşmak için numaranızı gizlemeden aramayı deneyebilirsiniz.

Aradığınız Kişi Sizi Engellemiş Olabilir

Defalarca denediniz, aramaktan sıkıldınız, belki de telefon başında yaşlandınız. Sonra kısa mesaj atmayı denediniz, mesajlarınız da iletilmedi. Mesajlaşma uygulamalarına girdiğinizde kişinin profil resmini de göremiyorsunuz. Buradan yolladığınız mesajlarda da bırakın mavi tık belirmeyi ikinci tık bile görünmedi. Başka bir telefondan aramayı denediğinizde ise durumu anladınız. Kötü haber! Karşınızdaki kişi sizinle konuşmak istemiyor. Bunun için de numaranızı telefonundan engelli numaralar listesine eklemiş.

Bu durumda siz aradığınızda otomatik olarak hat meşgul uyarısıyla karşılaşıyorsunuz. Eğer çağrıyı başlattığınız anda telefon hiç çalmadan bu sesi duyuyor ya da yazıyı görüyorsanız engellenmiş olma ihtimaliniz yüksek. Herkesin sınırlarına ve iletişim tercihlerine saygı duymaktan başka çare yok. Belki de aranızdaki sorunu yüz yüze çözebilir ve engelin kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Önceki İçerikRecovery Ne Demek?
Sonraki İçerikSubway Surf Oyununun Gerçek Hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz