Ana Sayfa Sosyal Medya Dm Ne Demek? DM Nedir? Instagram, Twitter ve Facebook’da DM Anlamı

Dm Ne Demek? DM Nedir? Instagram, Twitter ve Facebook’da DM Anlamı

457
0
dm-ne-demek-dm-nedir-instagram-twitter-ve-facebookda-dm-anlami

Sosyal medya teknoloji ile hayatımızda büyük yer edindi. Sosyal medyanın yaygınlaşması ile hayatımıza giren kelimelerden biriside DM. Özellikle Twitter ve Instagram’da kullanıcıları bu kelimenin anlamını merak etmektedir. Peki, DM nedir? DM ne demek? DM’in Instagram ve Twitter ve Facebook’da anlamı ne?

DM nedir; DM atmak, DM göndermek nedir?

DM, Sosyal medya kullanıcılarının sık karşılaştığı bir uygulama olan DM, yani “Direct Message“sözcüğünün baş harfleri ile yapılmış bir kısaltmadır.  Türkçesi ise direkt mesaj anlamına gelmektedir. Karşı taraf yaptığınız paylaşımların altına DM yazıyorsa mesaj kutusuna göz atmalısınız. Karşı taraf mesaj atamıyordur ya da sizden mesaj bekliyordur. Direct Message(Direkt Mesaj) sözcüklerinin kısaltması olan DM, karşı tarafa özel mesaj göndermek yani DM atmak olarak tanımlanmaktadır. Kullanıcılar özel mesaj yerine DM kısaltmasını kullanmayı tercih etmektedir.

Instagram DM Gönderme

Instagram kullanıcısıysanız ve karşı tarafa DM göndermek istiyorsanız yapmanız gereken o kişinin profilini açın. Sağ üst bölümde yer alan üç noktalı yere tıklayın ve mesaj gönder seçeneğine tıklayın. Mesaj yazın ve gönder butonuna tıklayın.  Instagram’da sizi takip etmeyen kişilere de dm yani mesaj gönderebilirsiniz.

dm-ne-demek-dm-nedir-instagram-twitter-ve-facebookda-dm-anlami

Twitter’da DM Gönderme

Twitter’da karşı tarafa DM gönderebilmeniz için sizi takip ediyor olması gerekmektedir. Kullanıcı Twitter ayarlarından Herhangi birinden Direkt Mesaj al seçeneğini aktifleştirmiş ise bütün Twitter kullanıcıları kendisine mesaj gönderebilir. Karşı tarafa mesaj göndermek için kişinin profil sayfasındaki ilgili butona tıklamanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamalarda profil resminin hemen sağ tarafında yer alan mektup şeklindeki bölüme, bilgisayarda ise yine profil sayfasında sol tarafta yer alan mesaj gönder butonuna tıklayarak mesajınızı gönderebilirsiniz.

Facebook’da DM Gönderme

Facebook’ta DM göndermek için ister o kişinin sayfasına gidin ve “mesaj” yazan seçeneği tıklayın ister kendi sayfanızda mesajlar ya da Messenger’dan o kişiyi seçerek dm gönderebilirsiniz. Tanımadığınız birine mesaj göndermek istiyorsanız öncelikle profil sayfasını açın. İsminin altındaki seçeneklerde “mesaj gönder”i seçin. Kişiye tanımadığı birinden mesaj gelirse bu mesaj “diğer” isimli kutucuğa düşer. O kişi ise mesajları açtığında “diğer mesajlara” dikkat ederse mesajı görür.

PM DM Ne Demek?

DM kelimesinin Direct Message olduğunu açıklamıştık. Aynı şekilde ve daha eski olan PM’de var. Peki PM ne demek? Genellikle forum sitelerinde kullanılan PM Personal Message anlamına gelmektedir. Türkçe olarak Kişisel Mesaj denilmektedir. PM aynı zamanda ÖM yani Özel Mesaj anlamına gelmektedir.

DM’den Yürümek Ne Anlama Geliyor?

Sosyal medya kullanıcılarının tanıdık geldiği DM’den yürümek sözü kaba tabirle kullanıcıların hoşlandığı kişi ile sohbete başlamak için mesaj taktiğidir. “Yürümek” kelimesi özellikle gençler arasında hoşlanılan bir kişiye, onu etkileyici sözler söylemek anlamına gelmektedir. DM’den yürümek karşı tarafı özel mesajlar ile etkilemek diye özetlenebilir.

DM Nasıl Okunur?

Her sosyal medyanın özellikleri farklı olduğu olabiliyor. DM okumak için hangi sosyal medyanın size mesaj gönderdiğini bilmeniz gerekmektedir. Instagram’dan DM mesajınız geldiyse sağ üst bölümde yer alan uçak simgesine tıklayarak özel mesajınızı yanı DM’nzi okuyabilirsiniz. Twitter’dan DM okumak için sol bölümde yer alan mesajlara girip okuyabilirsiniz.

Önceki İçerikGöktürk İsimleri Ve Eski Türk İsimleri
Sonraki İçerikInstagram Şifre Değiştirme ve Yenileme Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz