Ana sayfa Mobil Yeni Alınan Cep Telefonu Kaç Saat Şarj Edilmeli?

Yeni Alınan Cep Telefonu Kaç Saat Şarj Edilmeli?

338
0
yeni-alinan-cep-telefonu-kac-saat-sarj-edilmeli

Günümüzde hemen hemen herkes akıllı cihaz kullanmaktadır. Kullanıcılar bataryası yüksek seviyede olan cihazları tercih etmekte. Kullanıcılar telefon şarjının geç bitmesi ve gün boyunca yeterli olmasını talep etmektedir. Yeni alınan telefonların şarj edilme süresi ile ilgili doğru bilinen yanlış bilgileri, nasıl şarj edilmesi gerektiği, yeni alınan akıllı cihazın kaç saat şarj edilmesi gerektiği ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İşte akıllı cihaz kullanıcılarının merak ettiği yeni alınan telefon kaç saat şarjda kalmalı? Sorusunun cevabı…

Yeni alınan cep telefonu kaç saat şarj edilir?

Cep telefonlarında ısınma, patlama sorunlarının yanında bir de bataryanın erken bitmesi kullanıcıların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. Telefonunuzu yanlış uygulama ile şarj ediyorsanız bu bataryanın erken bitmesine zemin hazırlar. Akıllı telefonun şarjda kalması için belirlenen bir süre vardır. Yeni alınan bir cihazın 6 saat şarjda kalması gerekmektedir. Ancak yeni nesil akıllı cihazların telefonda şarj olma süresi bununla sınırlı değildir. Şarj ederken dikkat edilmesi gereken farklı hususlar vardır. Akıllı cihazınızı şarj ederken bazı kurallara uymak ve buna göre telefonu kullanmak gerekir. Aksi takdirde yeni aldığınız cep telefonunuz birkaç ay sonra şarj sorunu ortaya çıkarır. Bu duruma verilecek en iyi örnek : Sabaha kadar şarj ettiğiniz İPhone marka cep telefonunuzu akşama kadar mevcut şarjı ile kullanamazsınız. Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? İPhone ve diğer akıllı telefon modellerinde dikkat edilmesi gereken neler?

Akıllı Telefon Doğru Şekilde Nasıl Şarj Edilir?

Akıllı cihazınızı şarj ederken her kullanıcının dikkat etmesi gereken durumları vardır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde pek çok akıllı telefon modelinde Lityum- İyon batarya kullanılmaya başlamıştır. Bu durum şarj konusunda pek çok değişimi meydana getirmiştir. Yeni aldığınız ilk telefon kaç saat şarj edilmeli? Şarj ederken nelere dikkat etmek gerekir? Bunlara bakalım.

*Yeni aldığınız telefonu en az 6 saat şarj etmenizde fayda var.

*Telefonunuzu şarj ederken asla sıcak zemine bırakmayın. Bu akıllı cihazınızın daha fazla ısınmasına sebep olacaktır.

*Son dönemlerde üretilen akıllı cihazlarda Lityum- İyon batarya olduğu için telefonun sürekli şarjda kalması sorun oluşturmamaktadır. Bu bataryalarda şarj tamamen dolunca akım kesilir ve bataryanın zarar görmesi engellenir.

*Bataryanın asla sıfırlanmaması oldukça önemli. Akıllı cihazınızın bataryası hiçbir zaman yüzde 0 olana kadar beklenmemeli. Yüzde 20 ya da 10 gibi kritik pil uyarısı alındığında şarja takılmalı.

*Doğru şarj konusunda en önemli konulardan biri de şarj kablosu ve adaptörüdür. Ne olursa olsun telefonlar kendi orijinal şarj kablosu ve adaptörü ile şarj edilmelidir. Yan sanayi şarj cihazları pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Telefonun Bataryası Asla Sıfırlanmamalı

Akıllı telefonunuzun bataryası şarj uyarısı vermeden önce cihazınızın şarja takılmasında fayda var. Günümüz telefonları Lityum-İyon piller bu uyarıyı almadan önce şarj edilmek üzere tasarlanmıştır. Şarjı sıfırlanan Lityum bataryalar tekrar şarj edildiğinde dengesizlikler ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple akıllı telefonlar yüzde 10 ya da 20’nin altına düşmeden şarj edilmemeli. Bataryanızın daha sağlıklı bir kullanım sunması için ön koşullardan biri bu olarak gösterilir.

Yeni Alınan Telefon 24 Saat Şarj Edilmeli Midir?

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden bu yana yeni alınan telefonların 24 saat şarjda kalması gerektiği şeklinde bir yalan ortaya çıkmıştır. Bu söylem asla gerçeği yansıtmaz. Ancak daha önce ki bataryalarda bile bu süre 16 saattir. Yeni alınan telefonun 24 saat şarjda kalmasına gerek yoktur. Günümüze ki Lityum- İyon bataryalarda şarjda kalma süresi sadece 6 saat ile sınırlıdır. Bu sebeple yeni aldığınız akıllı cep telefonunuzu yaklaşık olarak 1 gün boyunca şarjda tutmanıza gerek yoktur.

Önceki makaleTik İşareti Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleInstagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here