Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Görüntülü Arama Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Görüntülü Arama Kapatma Nasıl Yapılır?

10941
0

Instagramda görüntülü arama kapatmanın nasıl yapılacağı tanımadığı birinden görüntülü konuşma isteği almak istemeyenler için önemlidir. Özelliğin herkese açık olarak kullanılması bazı kullanıcılar için sıkıntı oluşturmaktadır. Instagram ayarlarını yöneterek kapatma işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Genel olarak Instagram görüntülü arama özelliğini tamamiyle kapatmak mümkün olmasa da görüntülü konuşma isteği almanın önüne geçebilirsiniz. Instagram’da görüntülü aramayı kapatmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Instagrama giriş yaparak Profil bölümündeki Seçenekler ( yatay üç çizgi ) kısmına girmelisiniz.
 • Ayarlar seçeneğini kullanarak Bildirimler kısmına gelmelisiniz.
 • Direct Mesajları bölümünden Görüntülü Sohbetler sekmesine girmelisiniz.
 • Bu bölümden görüntülü konuşma özelliği açma ve kapatma ayarlarınızı yönetebilirsiniz.
 • Ayarı kapatmanız halinde kimse size görüntülü konuşma isteği gönderemeyecektir.

Instagram Görüntülü Arama Bildirimi

Instagram görüntülü konuşma bildirimi almamak adına ayarları istediğiniz kişiler için yönetebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ederek konuşma özelliğini tamamen kapatmak dışında da seçenekler söz konusudur. Görüntülü konuşma ayarlarına girerek işlem yaptığınızda karşınıza 3 seçenek çıkmaktadır:

 • Kapalı Seçeneği: Yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak bildirimleri herkese kapatmış olduğunuz seçenektir.
 • Takip Ettiğin Kişilerden Seçeneği: Yalnızca takip ettiğiniz kişiler size görüntülü konuşma isteği gönderebilecektir. Takip etmediğiniz kişilerin bildirimlerini almazsınız.
 • Herkesten Seçeneği: Herkesten seçeneğini aktifleştirildiğiniz zaman herkes size Instagram görüntülü arama isteği gönderebilecektir.

Instagram Görüntülü Arama Engelleme

Instagram görüntülü aramanın engellenmesi takip edilen kişilerden rahatsız olma durumunda başvurulan yöntemdir. Özel olarak bazı kişilerden bildirim almak istemeyenler bu yöntemi kullanır. Instagram görüntülü aramasını belirli kişilere kapatmak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Instagram’da DM üzerinden görüntülü konuşma bildirimi almak istemediğiniz kişiyle ilgili seçeneklerin olduğu bölüme gitmelisiniz.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan ünlem simgesini seçmelisiniz.
 • Görüntülü Sohbetleri Sessize Al seçeneğini kullanıldığında istemediğiniz kişilerden gelen bildirimler kapatılmış olacaktır.

Instagram Görüntülü Arama Sessize Alma

Instagram’da görüntülü aramanın sessize alınması bahsettiğimiz yöntemlerle yapılabilmektedir. Instagram görüntülü arama özelliğini tamamen kapatma seçeneği bulunmamaktadır. Arama isteklerini sessize almak şu an için çözüm yöntemidir. Birisi size konuşma isteği gönderdiğinde bildirimleri size gelmez, fakat kişi yine de istek göndermiş olur.

Önceki İçerikInstagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma! (Android ve IOS!)
Sonraki İçerikInstagram Hesap Doğrulama | Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz